Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

2018lato-04 

 

"Zielona Fala" na Złazie !

60-2018-08-13-27Zlaz-Seniorow-Gdansk-19- 494245834372582Za nami drugi dzień XXVII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów w Gdańsku. Reprezentacje KI "Warta" z Gorzowa Wlkp. i HKI "Czerwona Szpilka" na Złazie jako "Zielona Fala" złazową przygodę rozpoczęły od wizyty w obozie Chorągwi Ziemi Lubuskiej na Zlocie 100 lecia na Wyspie Sobieszowskiej. Deszcz i zimno nie przeszkodziło w bardzo ciepłym i rodzinnym przyjęciu nas przez kadrę obozu z komendantka obozu hm.Marceliną Czekurłan. Mieliśmy także wspaniałą okazję spotkać sie z komendantem Chorągwi hm. Grzegorzem Bazydło i zastępczynią komendanta hm. Katarzyną Kawką. Przyznam, że oryginalne koszulki jakie otrzymaliśmy od komendanta Chorągwi Druha Grzegorza uratowały nas o dalszego ochłodzenia. Zbudowani wspaniałym przyjęciem na Zlocie zakończyliśmy pierwszy dzień Złazu.

W niedzielę uczestniczyliśmy w mszy św. celebrowanej przez arcybiskupa miasta Gdańsk Leszka Sławoja Głodzia. Na mszy św. w intencji wspaniałych jubileuszy 100 Odzyskania Niepodległości i 100 lecia ZHP oraz seniorów harcerskich piękne kazanie wygłosił kapelan ZHP ks. Wojciech Jurkowski. Na placu przed Pałacem Młodzieży odbył sie apel inauguracyjny Złazu. 61-2018-08-13-27Zlaz-Seniorow-Gdansk-24- 959279044244257
Następnie pojechaliśmy na Wyspę Sobieszowską po zwiedzeniu Ptasiego Raju dotarliśmy do miasteczka zlotowego.
Zwiedziliśmy namiot Muzeum Harcerstwa ze wspaniałą wystawą 100 lecia ZHP.
Dzień zakończyliśmy w ogniskowym kręgu gdzie harcerze Chorągwi Gdańskiej przygotowali dla seniorów ognisko a piękną gawędę o Służbie, Braterstwie wygłosił komendant chorągwi gdańskiej Druh hm. Artur Glebko. Ognisko zakończyliśmy tysiącem ogników.

hm. Leszek Kornosz
Przewodniczący HKI "Czerwona Szpilka"

Fotorelacja 

więcej 

Pożegnanie Druha Zbyszka Zjawina

W mowie pożegnalnej hm. Robert Ksieniewicz - dla którego Zbyszek był otwierającym drogę harcerską, zacytował ks. Jana Twardowskiego...Człowiek nie ginie po śmierci, nie podlega unicestwieniu, nie zostaje przez nic wchłonięty ale nadal żyje...Przywołał także wiele pięknych chwil, które za sprawą Zbyszka przeżyli członkowie szczepu harcerskiego "Wichura", którzy tak licznie przybyli na Pożegnanie Druha Zbyszka.

Zbyszek był także żegnany jako znany i ceniony nauczyciel zawodu sulechowskich szkół. Żegnaliśmy Druha Zbyszka w mocnym słońcu, wspominając jakim dobrym był człowiekiem, jak wiele ciepłych chwil krąży wokół nas gdy myślimy o Zbyszku.

Żegnała Go rodzina, znajomi, nauczyciele, uczniowie, sulechowscy harcerze ze sztandarem hufca Babimojsko-Sulechowskiego ZHP, żegnał Zbyszka hm. Grzegorz Bazydło - komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP, żegnała Zbyszka kadra instruktorów harcerskich z obozów w Niesulicach, żegnali harcmistrza Zbyszka Zjawina harcerze b. szczepu harcerskiego "Wichura", członkowie KI "Rodło" i HKI "Czerwona Szpilka", żegnał Go kapelan lubuskich harcerzy ks. phm Adam Żygadło.

Czuwaj Druhu Zbyszku!

hm. Leszek Kornosz

*******

Druh hm. Robert Ksieniewicz  w imieniu Wichurowej braci żegna Druha Zbyszka.

 

******* 

" Śmierć stanowi wyzwanie.
Przypomina, by nie tracić czasu.
Przypomina, by nie zwlekając
powiedzieć innym, jak bardzo się ich kocha"

ks. Jan Twardowski

Wszystkim przyjaciołom, kolegom, koleżankom i sąsiadom; nauczycielom Zespołu Szkół Zawodowych w Sulechowie; braci harcerskiej i instruktorom Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP, którzy uczestniczyli w ostatniej ziemskiej drodze Druha Zbyszka składamy najserdeczniejsze podziękowanie.

hm. Aleksandra Zjawin wraz z Rodziną ś.p. Zbyszka Zjawina

 

Pokój mu wieczny w cichej krainie, gdzie ból nie sięga i gdzie łza  nie płynie.

 

*******

Hm. Zbigniew Zjawin odszedł na wieczną wartę

  ZimagesCAB51FBH ogromnym bólem zawiadamiamy, że dnia 2 sierpnia 2018
                        odszedł na wieczną wartę

                                  portret ojca

  hm. Zbigniew Zjawin

Instruktor Szczepu Harcerskiego „Wichura” ZHP, kwatermistrz bazy Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP w Niesulicach, członek Harcmistrzowskiego Kręgu Instruktorskiego „Czerwona Szpilka”.

Las był Jego azylem, a wiatr wolnością dla ukochanych latawców i modeli statków powietrznych.
Od dziecka po siwy włos Jego złote ręce wyczarowywały cudeńka z korzeni, drewna. Budowały przez lata z pasją leśne domy harcerzom. 
Zawsze wspominając Zbyszka będziemy widzieć las i Jego w nim gospodarującego z miłością, talentem i znawstwem.

CZUWAJ DRUHU ZBYSZKU!

hm. Stanisława Wasylkowska
hm. Leszek Kornosz

Przewodniczący HKI "Czerwona Szpilka"

*****

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 14:00 w środę 8 sierpnia 2018 roku na Cmentarzu Komunalnym w Sulechowie ul. Nowa 22.

*****

Msza święta żałobna odprawiona zostanie w środa 8 sierpnia 2018 roku o godz.12:00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Sulechowie, plac Kościelny 4.

*****

Wspólne chwile:

Czytaj więcej: Hm. Zbigniew Zjawin odszedł na wieczną wartę

hm. Bogdan Szafrański odszedł na wieczną wartę

ZimagesCAB51FBH ogromnym bólem zawiadamiamy, że dzisiaj w nocy
                        odszedł na wieczną wartę

                                            Szafrański BogdanCzSz IMG 1786w2

hm. Bogdan Szafrański

Wielki Przyjaciel Lubuskiego Harcerstwa. W swojej pracy zawodowej  zawsze pomagał harcerzom. Mieliśmy w osobie Bogdana oparcie w Kuratorium Oświaty, nieocenioną pomoc otrzymywaliśmy od Niego kiedy był mecenasem i dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Przytoku. Organizując zloty seniorów lubuskiego harcerstwa i Konferencje Harcmistrzowskie mogliśmy uczestniczyć w rozkwicie pałacu w Przytoku.
Od samego początku związany z Harcmistrzowskim  Kręgiem Instruktorskim "Czerwona Szpilka". Był duszą naszych zbiórek, w podziękowaniu za muzykę płynącą z Jego akordeonu, za wysoką kulturę osobistą, takt i szczery uśmiech zorganizowaliśmy Bogdanowi benefis. Następny będzie już po drugiej stronie
 

CZUWAJ DRUHU BOGDANIE!

hm. Leszek Kornosz
Przewodniczący HKI "Czerwona Szpilka"

*****

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 12:00 w czwartek 5 lipca 2018 roku na Cmentarzu Komunalnym (starym) w Zielonej Górze przy ul.Wrocławskiej.

*****

Msza święta żałobna odprawiona zostanie w czwartek 5 lipca 2018 roku o godz.10:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku.

*****

Majówka w Drzonowie

W przyjaznym Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie spotkali się seniorzy harcerscy. Tradycyjną Majówkę zorganizował Harcmistrzowski Krąg Instruktorskich "Czerwona Szpilka". Na zaproszenie do udziału w Majówce odpowiedzieli  także KI"Warta" i KI "Rodło". Prezentacji wystawy związanej ze 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości dokonał dyrektor Muzeum Piotr Dziedzic. Zgromadzone eksponaty wzbudziły duże zainteresowanie. Następnie przeszliśmy na planty i w otoczeniu sprzętu wojskowego przewodniczący Zielonogórskiego Towarzystwa Edukacyjnego "CIVILITAS" - Dobiesław Barczyński zaprezentował  najnowszy projekt Stowarzyszenia - skierowany do seniorów - Seniorzy? Aktywni i Zdrowi!.
Seniorzy harcerscy rozmawiali także o przygotowaniach do Ogólnopolskiego Złazu Seniorów Harcerskich w Gdańsku i konferencji pt. "Młodzież w dążeniu do Niepodległości w latach 1914-1945" jaką HKI "Czerwona Szpilka "planuje zorganizować w październiku 2018 r.
Na zakończenie Majówki były życzenia i prezenty z okazji Dnia Matki oraz prawdziwa grochówka - jak przystało na "teren wojskowy".
Majówka zrealizowano ze środków Miasta Zielona Góra.

Fotorelacja

hm. Leszek Kornosz
Przewodniczący HKI "Czerwona Szpilka"